Jak pečovat o pupeční pahýl novorozence
Po narození zůstal miminku asi 3 cm dlouhý pupeční pahýl, který dříve spojoval po celé těhotenství miminko s maminkou. Pupeční pahýl je buď podvázán prádlovou gumou nebo svorkou. Guma je pružná a nepůsobí miminku otlaky, svorku je třeba kontrolovat, aby miminko netlačila a byla volně nad okrajem pleny.
- V některých porodnicích je zvykem pupeční pahýl seřezávat skalpelem, zákrok je pro miminko sice údajně bezbolestný, protože v pupíku nejsou nervová zakončení. Slovo "údajně" používám zcela záměrně. Moc se mi líbí názor německé porodní asistentky Ingeborg Stadelmann, která píše, že vždy je třeba respektovat pocity matky, která sama nejlépe cítí zbytek spojení mezi ní a dítětem a pokud dítě při ošetřování pupku pláče, je působena bolest i matce. Navíc jsem mnohokrát zažila, že dítě, kterému byl i dlouho po dotepání pupku přerušen pupečník, se probudilo a plakalo, věřím, že děti vnímají toto spojení velmi citlivě. I proto bych doporučovala raději pupeční pahýlek nechat samovolně odpadnout. Jsem si jistá tím, že příroda ví, co dělá a vše má svůj čas. Komplikace po chirurgickém odstranění jsou sice vzácné, ale mohou nastat. Mezi ně patří krvácení z pupečníkových cév, infekce pupku (omfalitida). Poměrně časté jsou alergické reakce na náplast. Pro některé rodiče je tato však metoda přijatelnější, protože mají obavy z pozdější manipulace s pahýlkem, který postupně zasychá a často mají strach, aby miminku při pohybu s ním dítěti nijak neublížili, když už tam doslova "visí na vlásku".
- Další možnost je pahýl nechat samovolně odpadnout. Pahýl bude postupně zasychat a poté úplně odpadne, toto období může trvat různě dlouhou dobu, z mých zkušeností je to většinou týden, max. 14 dní.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob odstranění pupečního pahýlu, nejdůležitější je ho udržovat v suchu a čistotě!
Péče o pupeční pahýl do odpadnutí:
- nebalit pahýl do plen, nechat větrat
- používat látkové pleny, pahýl nechat odkrytý
- místo bodýček oblékat dítě spíše do košilek, triček, aby byl pahýl co nejvíce na vzduchu
- není třeba desinfikovat alkoholem (v porodnicích je často doporučován 60% líh), bylo zjištěno, že naopak zpomaluje zasychání pahýlu přibližně o dva dny, podle nejnovějších výzkumů nesnižuje kolonizaci pupečního pahýlu mikroorganismy, v okolí pupku může navíc způsobit poškození kůže a její vysychání
- stejně tak není doporučováno používat k čištění jodovou desinfekci (např. Betadine, Jodisol), která může ovlivnit činnost štítné žlázy
- při koupání se sice může ponořit pod vodu, doporučuji však miminko koupat co nejméně a spíše používat jen vodu k omytí zadečku, důležité je vždy pahýl nechat vysušit. Dobré je zmínit, že NENÍ NUTNÉ COKOLIV POUŽÍVAT! Často se pahýl hojí sám, bez čehokoliv a zastávám názor, že především u miminek platí zlaté pravidlo "méně je více". Pokud však cítíte, že je třeba o pahýl pečovat nebo se objeví drobnější začervenání, jako volbu číslo jedna doporučuji Vaše mateřské mléko. Podle studie aplikace mateřského mléka zkracuje dobu odpadnutí pupečního pahýlu a dá se použít jako snadný, levný a neinvazivní způsob péče o pupeční pahýl. (ZDROJ) Další možnosti ošetřování jsou následující:
K čistění je možné použít:
Při známkách zarudnutí:
Po vyčistění:
- Mateřské mléko
- Wecesin pudr (u nás hůře dostupný)
- Bílý jíl v bio kvalitě
Péče o pupek po odpadnutí pahýlku:
- první den po odpadnutí doporučuji miminko nekoupat
- v dalších dne po koupání jizvu vysušit, případně dočistit výše uvedeným
- z pupku často může vytékat sekrece (nažloutlý sekret), pokud nejsou známky další příznaky infekce (viz. níže uvedené informace), je třeba jen pupík sledovat, udržovat v suchu a čistotě a vyčistit jej.
- někdy může pupek jemně krvácet, je to celkem běžné, pokud se krvácení samo zastaví, není třeba se znepokojovat
Často používáný eterický olej z levandule nedoporučuji, a to především pro jeho silnou vůni. Novorozenec se orientuje jako všichni savci především čichem a vůně levandule je velice výrazná!
Důležité je vždy nechat pahýl úplně vysušit, než dítě oblékneme! Někdy může dojít k malému zarudnutí nebo zavlhnutí, většinou se jedná o reakci okolní tkáně.
Co je důležité sledovat a kdy kontaktovat pediatra:
- zarudnutí v okolí pupku: pokud začne kůže červenat v okolí pahýlku, hlavně ve tvaru trojúhelníku nad pupíkem (jedná se o větší zarudnutí asi 2-3 cm v průměru) může to být známka infekce
- teplota: pokud se v souvislosti se zarudnutím objeví zvýšená teplota u miminka
- silný zápach
- sekrece z pupku: jak jsem výše uvedla, ne každá sekrece znamená problém, často se po odpadnutí pahýlku objeví žlutobílý sekret, ten často neznamená sám o sobě problém, pokud je však výtok z pupku hnisavý a velmi zapáchající, je lepší požádat o radu odborníka
- jak již bylo uvedeno, někdy se po odpadnutí pahýlku může objevit krvácení, tím je míněno pár kapiček krve, není potřeba se děsit, je to celkem běžné, pokud by to však krvácelo více a neustávalo, platí opět kontaktovat odborníka.
Jak vypadá infekce pupku:
(zdroj: www.pinterest.com)
Hojení pupečního pahýlu
(zdroj: www.pinterest.com)
Pupeční granulom
Umbilikální granulom je nadměrný růst tkáně během procesu uzdravování pupku. Obvykle vypadá jako měkká růžová nebo červená hrudka, která je často vlhká a vytéká z ní malé množství čirého nebo žlutého sekretu. Nejčastěji se objevuje během prvních týdnů života dítěte. Přesná příčina proč vzniká není známa. Platí zde opět stejná pravidla - udržujte pupek čistý a suchý, pokud je znečištěn stolicí, vyčistěte jej teplou vodou.
Léčení pupečního granulomu:
- pro ujasnění, zda se opravdu jedná o pupeční granulom kontaktujte odborníka
- lékař může předepsat lokální použití dusičnanu stříbného
- často se pupeční granulomy zahojí samy, je třeba velké trpělivosti
- v zahraničí se doporučuje - pokud není známka infekce - aplikace špetky stolní soli dvakrát denně. Poté, co je pupek vyčištěn gázou s teplou vodou, aplikuje se špetka soli na pupek, toto místo se překryje čistým sterilním materiálem a ponechá 30 minut, poté je třeba sůl opláchnout čistou gázou namočenou v převařené vlažné vodě. Toto je třeba provádět alespoň dva dny. (zdroj)
- homeopatika Argentum nitricum, Silicea