První ošetření novorozence v porodnici
Postupy se mohou v jednotlivých porodnicích lišit. Informujte se prosím ve Vaší porodnici, jak probíhá první ošetření vašeho miminka po porodu. Následující článek je soupis toho, jak první ošetření běžně probíhá. Beru jako samozřejmost, že pokud chcete cokoliv jinak, dá se domluvit s ošetřujícím perosonálem, ideálně předem.
Jakmile se miminko narodí, porodní asistentka jej položí s nepřerušeným pupučníkem na břicho maminky - probíhá bonding - kontakt kůže na kůži. Pupečník se nechává dotepat a poté se přeruší pomocí nůžek, tento úkon může provést tatínek.
Po porodu se z pupečníku odebírá krev na analýzu krevních plynů a acidobazickou rovnováhu v organismu, zjišťujeme, jak se miminku dařilo během porodu. U žen s krevní skupinou 0 nebo Rh negativní se provádí odběr na zjištění krevní skupiny u dítěte a hodnotu bilirubinu (žlučové barvivo). Dále se provádí odběr krve na syfilis. Na každém pracovišti se odběry mohou provádět jinak.
Miminko je celou dobu na břichu maminky, porodní asistentka / dětská sestra miminko označí náramkem se jménem a číslem dítěte a na pravou ručičku umístí čidlo na snímání saturace (okysličení krve) a pulsu miminka, čidlo bude mít novorozenec po celou dobu bondingu, tedy 2 hodiny.
V 1., 5. a 10. minutě se hodnotí Apgar score. Miminko není třeba nikam odnášet, vše se provádí u maminky. Hodnotí se barva kůže, akce srdeční, dýchání, tonus a reakce na podráždění. Za každé kritérium se dávají 0-2 body, součet jednotlivých bodů nám ukazuje, jak se miminku daří a následné péče vyvozené z aktuálního stavu. Maximum bodů je 10, celkový zápis v 1., 5. a 10. minutě je trojice čísel, která odpovídají součtu bodů při každém měření (např. 10 - 10 -10).
Bonding podporuje utváření citového vztahu mezi miminkem a maminkou, podporuje tvorbu mateřského mléka a v neposlední řadě pomáhá novorozenci udržet tělesnou teplotu. V porodnicích obvykle trvá 2 hodiny, tedy dobu, po kterou je žena po fyziologickém porodu na porodním sále a během bondingu se dítě zkouší přisát k prsu, ať už samopřisátím, kdy se dítě k prsu doplazí samo k prsu nebo s pomocí porodních asistentek / dětských sester.
Pokud nemůže z jakéhokoliv důvodu bondovat maminka, miminko se dá kůže na kůži tatínkovi. Takto se postupuje po porodu císařským řezem v celkové anestezii, kdy celý bonding probíhá s tatínkem. Co se týká porodu císařským řezem ve spinální anestezii, záleží na zvyklostech jednotlivých pracovišť, informujte se prosím vždy předem.
Během bondingu se DÍTĚ NEODNÁŠÍ na vážení, měření ani první prohlídku pediatrem. Bavíme se samozřejmě o fyziologickém novorozenci.
Ošetření 2 hodiny po porodu
Po 2 hodinách po porodu se miminko za přítomnosti rodičů:
- zváží
- na některých pracovištích změří délka. Na základě doporučení ortopedů se doporučuje změřit délku novorozece později z důvodu zabránění nefyziologickému násilnému natahování dolních končetin ze schoulené polohy v břiše matky, které je pro miminko po porodu traumatující a z ortopedického hlediska nevhodné. Proto v některých porodnicích měří 3. den nebo až při propuštění.
- podá se mu vitamín K (Kanavit), a to buď perorálně, tzn. ve formě kapek nebo injekčně do svalu (intramuskulárně). Vitamín K se podává jako prevence krvácivé nemoci novorozenců (HN). Efektivita perorální aplikace pro časnou a klasickou formu krvácivé nemoci je srovnatelná s injekční aplikací, ale pro pozdní formu není efektivita dostatečná, pokud se podávání vitaminu K dále neopakuje, především u plně kojených dětí. Intramuskulární forma je efektivní u všech forem HN. Nejnovější doporučení Evropské společnosti pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) pro zdravého donošeného novorozence uvádí schéma aplikace 3x2 mg vitaminu K per os. První dávku dostává novorozenec po porodu do 6. hodiny života, druhou mezi 4.-6. dnem po porodu a třetí dávka je podána mezi 4.-6. týdnem života https://cneos.cz/wp-content/uploads/2022/08/Vitamin_K_2021.pdf
- vykapou se oči miminka O-Septonexem jako prevence novorozenecké konjuktivitidy (zánětu spojivek), na většině pracovišť se již používá Ocuflash. Na některých pracovištích se již oči novorozence nevykapávají vůbec, ani při GBS pozitivitě a zkalené vodě.
- ošetří se pupeční pahýl
- změří se tělesná teplota miminka v zadečku
- miminko se označí dle zvyklosti porodnice
- podle zvyklosti porodnice a přání maminky se miminko může vykoupat. První koupel se doporučuje až po 24 hodinách po vstřebání mázku, pokud to není možné, tak alespoň po 6 hodinách. Více o prospěšnosti mázku ZDE. Vyjímku tvoří novorozenci matek se silně zkalenou vodou a horečnatým průběhem infekčního onemocnění.
- novorozence prohlédne pediatr